Konsthall

Språk

Tidigare utställningar 2009-2015

Utställningar 2015

Susann Brännström - Progression
17/1– 1/3
måleri
Anders Jansson – I det närmaste
7/3-19/4
skulptur- installation

Malin Persson – Different views
25/4-31/5           
måleri         

Martin Jacobsson
13/6 – 30/8
måleri

NORM. ALT
12/9 – 18/10
Roxy Farhat, Snövit Hedstierna, Conny Karlsson Lundgren,
Heidi Lunabba.
foto, video, installation

Monika Larsen Dennis
24/10-4/1 2016

Utställningar 2014

Closing Bell 25/1 – 2/3
Dror Feiler och Gunilla Sköld Feiler

Armed Respons 8/3 – 20/4
Hesselholdt & Mejlvang

Observationer 26/4 – 25/5
Johan och Åse Frid

Uppror och oro 7/6 – 31/8
Anders Romare, Sofie Arwidson, Leif Holmstrand, Nichlas Winmalm

Delar av kommunens konstbestånd 6/9-16/11
Allas egendom II

Utställningar 2013

Julsalong 14/12 – 12/1

Nordic Drawing Samlingsutställning med nordisk teckning 2/11 – 8/12
Astrid Göransson (SE) Oskar Korsár (SE) Martin Skauen (NO Maiken Stene (NO) Hadda Fjóla Reykdal (ISL Steingrimus Eyfjord (ISL) Andreas Albrectsen (DK) Julie Nord (DK) Britta Marakatt-Labba (SE, Sapmi) Glädjemännen (FIN) (Antti Arkoma, Niels Haukeland, Petri Hytönen, Aarne Jämsä, Mikko Paakkola, Paavo Paunu, Henry Wuorila-Stenberg). I samarbete med Nordiska konstförbundet och med stöd från Nordisk kulturfond.

Helena Mutanen 21/9 – 27/10

Människor och minnen Samlingsutställning från Ålands konstmuseum 18/5 – 15/9

Peter Ern 6/4 – 12/5

Noora & Kimmo Schroderus 16/2 – 31/3

Håkan Lidbo & Martin Söderblom 19/1 – 10/2

Utställningar 2012

Åsa Ersmark 3/11– 9/12

Emelie Björck 22/9 – 28/10                 

Pernilla Zetterman 18/8 – 16/9                    

Veronica Brovall & Emil Holmer 2/6 – 12/8               

Kajsa Mattas & Lars Eriksson 21/4 – 27/5                 

Mari Rantanen 10/3 –15/4                 

Mexico Multitude 28/1– 4/3

Utställningar 2011

Julsalong 10/12 2010 – 15/1

Museum Kasper 29/10 – 4/12

Åsa Stjerna 1/10 – 23/10

Stefan Lindqvist 27/8 – 25/9

KG Nilson 11/6 – 21/8

"Action/Interaction" Eva Beierheimer (AUT) Miriam Lausseger (AUT) 9/4 – 5/6

Martin Stenberg 26/2 – 3/4

"Intercourse" Michael Kirkham (GB) Jukka Korkeila (FIN) 22/1 – 20/2

Utställningar 2010

Julsalong 18/12 2010 – 16/1 2011             

"My name is not Susan" Sara-Vide Ericson Åsa Ersmark Signe Johannessen Magdalena Nordin Iris Smeds 30/10 – 12/12           

Allas egendom - kommunens konst 18/9 – 24/10    

Henrik Lund Jørgensen (DK) 14/8 – 12/9                  

Roland Persson 5/6 – 8/8                     

Britta Ericson 24/4 – 30/5 2                 

"Into the Wild" Sören Brøgger (DK) Rasmus Danø (DK) Karsten Møller Thorgej Steen Hansen (DK) 13/3 – 18/4         

"Born Identity" Thomas Kvam (NO) Kristina Müntzing Morten Viskum (NO) Olov Tällström 30/1 – 18/4                  

"Satellit" Pär Fredin Rita Jokiranta (FIN) Annica Åberg Charlotte Åberg 14/8 – 21/8

Utställningar 2009

"Combined Lines" Maria Bajt Peter Ern Åse Frid Guy Frisk Klara Kristalova Juha Pykäläinen Johan Scott Per Silén Kurt Simons Katja Syrjä. 19/12 2009 – 17/1 2010       

Sture Meijer 14/11 – 13/12               

"Horror Vacui" Markus Copper (FIN) Jari Haanperä (FIN) Kimmo Schroderus (FIN) 3/10 – 7/11        

Julia Peirone 22/8 – 27/9                     

Ingegerd Möller 6/6 – 16/8                

"Room Twisting" Charlotta Mickelsson Anna Nyberg Anna Persson Niklas Seglevi 18/4 – 24/5   

Bengt Grandin 7/3 – 12/4                    

Heli Rekula (FIN) 24/1 – 1/3

Sökfasetter

Läs mer